Strona główna > Strefa wiedzy > Kłótnie w związku lub w rodzinie – jak skutecznie się komunikować, aby pokonać konflikt?
autor: Jakub Skrzypek
W każdej relacji czasem pojawiają się nieporozumienia, ale wcale nie muszą oznaczać kłótni, która pozostawia jedynie dystans i negatywne emocje. Wbrew pozorom często jest to okazja do lepszego zrozumienia i zbudowania większej bliskości – wystarczy wiedzieć, jak skutecznie się komunikować. Co zrobić, gdy bliska Ci osoba okazuje złość lub frustrację? Czego zdecydowanie unikać, aby nie doprowadzać do eskalacji konfliktu? Jak mówić o swoich potrzebach, w sposób, który nie prowadzi do kłótni, tylko do szukania wspólnego rozwiązania? Dowiedz się, jak powinna wyglądać poprawna komunikacja i sprawdź, jakie bariery komunikacyjne utrudniają porozumienie!
Niezależnie od tego z kim się kłócisz, przyczyny konfliktu są bardzo podobne. Często spory wynikają po prostu z nieprawidłowego stylu komikowania, w którym pełno jest niesprawiedliwych ocen, generalizacji, krzywdzących porównań oraz żądań, naruszających granice drugiej osoby. W wypowiadanych komunikatach brakuje także empatii, próby głębokiego zrozumienia i uważnego wysłuchania.
Na zachowania będące powodem kłótni, wiele ludzi patrzy przez pryzmat własnego systemu wartości, zapominając, że druga osoba może cenić zupełnie inne rzeczy. Zamiast mówić otwarcie o swoich uczuciach i potrzebach, nadają etykiety i oskarżają, wywołując w drugiej osobie poczucie urażonej dumy i postawę obronną. Często można także zaobserwować tendencję do przerzucania odpowiedzialności za swoje uczucia na drugą osobę, bez tłumaczenia, jakie potrzeby i uczucia za tym stoją. Liczymy, że ktoś się domyśli, czego nam potrzeba, a zamiast próśb, wyrażamy w gniewie żądania, dając ujście dla swojej skumulowanej frustracji.
Niekiedy, pomimo dobrych chęci obu rozmówców, przyczyną kłótni jest również po prostu błędne odczytanie komunikatu – zawsze warto się upewnić, czy dobrze zrozumieliśmy intencje rozmówcy. Cennych wskazówek dostarcza mowa ciała, czyli wyrażane gesty, mimika i postawa ciała. Wielu kłótni można uniknąć, obserwując sygnały ostrzegawcze świadczące o zirytowaniu, lęku lub zmęczeniu. Warto więc rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne, aby znacznie zmniejszyć ryzyko wzajemnych nieporozumień.
Jedną z najczęstszych przyczyn kłótni są bariery komunikacyjne, czyli wszystkie nasze wypowiedzi i zachowania, które ranią drugą osobę i wywołują u niej negatywne emocje. Znacząco zmniejszają szansę, że rozmówca się przed nami otworzy – doprowadzają do tego, że przyjmuje postawę obronną, nabiera dystansu i zaczyna myśleć o sobie gorzej. Sprawiają, że nie dostrzegamy jego starań i wysiłków, a w efekcie zaczyna się kłótnia. Niestety bariery komunikacyjne to dosyć powszechne zjawisko, a do najczęściej stosowanych zaliczamy:
Porównania – czy zdarzyło Ci się kiedyś porównać swojego partnera do innych osób twierdząc, że mógłby się bardziej starać i okazywać więcej troski? A może nie byłeś zadowolony z oceny swojego dziecka, bo syn koleżanki ma znacznie lepsze wyniki w nauce? W ten sposób nie doceniasz starań swoich bliskich i nie okazujesz empatii dla trudności, z jakimi się spotykają na drodze do realizacji jakiegoś celu. Słowa krytyki prowadzą do narastania negatywnych emocji i blokują współczucie, osłabiając wzajemne relacje.
Zobacz też: Style przywiązania – czym są i jak wpływają na relacje międzyludzkie w dorosłym życiu?
Amerykański psycholog, Marshall Rosenberg, opracował koncepcję porozumienia bez przemocy, która mówi o tym, jak skutecznie rozwiązywać konflikty, wyrażając swoje uczucia. Według jej założeń istnieją cztery zasady komunikacji, które przyczynią się do poprawy relacji z bliskimi:
Jeśli chcesz rozwiązać konflikt, przede wszystkim unikaj określeń sugerujących winę. Postaraj się okazać szacunek i troskę dla rozmówcy – w ten sposób skrócisz dystans i ponownie nawiążesz kontakt. Nawet jeśli druga osoba nie umie wyrazić swoich uczuć i zamiast tego obwinia Cię – postaraj się odkryć, czego tak naprawdę potrzebuje. Okaż empatię i stosuj parafrazy, by upewnić się, że dobrze zrozumiałeś przekaz.
Masz problem z nazywaniem swoich uczuć lub ciężko Ci stwierdzić, czego właściwie potrzebujesz? Nie rozumiesz przyczyn swojej frustracji i nie umiesz zapanować nad gniewem? A może dużą trudność sprawia Ci proszenie innych o okazywanie Ci większego szacunku, zrozumienia lub zaangażowania? Psychoterapia pomoże Ci zrozumieć lepiej samego siebie i budować bardziej satysfakcjonujące relacje z ludźmi.
Zobacz też: Psychoterapia – co to jest? Najważniejsze nurty psychoterapii
Źródła: